صفر تا صد مخزن آتش نشانی + محاسبه حجم و استانداردها

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : آذر 1402
هرآنچه باید درباره مخزن آتش نشانی بدانیم

مخزن آب آتش نشانی (به انگلیسی: Cistern for fire) طبق اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برای آپارتمان، شرکت، کارگاه‌ها و دیگر موارد به منظور راه‌اندازی سیستم اطفاء حریق و سیستم آتش نشانی آپارتمان (که می تواند شامل جعبه آتش نشانی و اسپرینکلر هم باشد) ضروری است. ما در این مقاله سعی کردیم مطالبی را در خصوص مخزن آب آتش نشانی (حجم و ظرفیت مخزن مورد نیاز آتش نشانی، محل نصب و ارتفاع، نگهداری و تعمیر مخزن آتش نشانی) ارائه کنیم.

مخزن ذخیره آب آتش نشانی چطور کار می کند؟

کارکرد مخزن ذخیره آب آتش نشانی بسیار ساده است، فقط کافی است که یک ورودی مخزن آب را به مسیر آب ورودی از کنتور وصل کنید ، سپس خروجی مخزن را به ورودی سیستم لوله کشی اطفاء حریق وصل کنید تا این سیستم به کار بیوفتد. مخزن ذخیره آب آتش نشانی باید حداقل آب مورد نیاز ۵۰% کل جعبه‌های آتش نشانی (شیلنگ قرقره‌ها) را برای مدت ۱۵ دقیقه تامین نماید و در سیستم‌های آتش‌نشانی و اطفاء حریق دارای آبپاش یا اسپرینکلر نیز حجم مخازن باید طوری انتخاب گردد تا حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب مورد نیاز اسپرینکلرها را تامین کند.

انواع مخزن ذخیره آب آتش نشانی

می‌توان از انواع مخازن پلی اتیلن با شکل‌های هندسی گوناگون و در ابعاد مختلف به عنوان مخزن آب آتش نشانی استفاده نمود. ولی از پر کاربردترین این مخازن می توان دو دسته مخازن افقی و مخازن عمودی را نام برد.

مخزن آتش نشانی مخزن آتش نشانی

مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال (Antibacterial fire water tank)

مخازن پلی اتیلن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال جهت استفاده به عنوان مخازن آتش نشانی بسیار مناسب می‌باشد؛ زیرا در اغلب مکان‌هایی که از یک مخزن برای شرب و اطفاء حریق استفاده می‌شود، گزینه مناسب‌تری می باشد. با این حال در ساختمان‌هایی که دو مخزن جداگانه برای شرب و آتش نشانی لحالظ شده نیز ، این مخازن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال توصیه می‌شود؛ زیرا مانع از ایجاد جلبک و گرفتگی لوله‌ها و اتصالات خواهد شد.

نصب صحیح مخزن آب آتش نشانی

بهترین مکان جهت نصب مخزن آب آتش‌نشانی، همانطور که در تصاویر بالا مشخص می‌باشد، پشت بام ساختمان است، چرا که در صورت قطع برق، جریان آب قطع نمی‌شود. البته برخی از هموطنان مخازن آب آتش نشانی را در جاهای تاریکی مثل اتاق های تاسیسات و زیر زمین و غیره که هیچگونه روزنه نوری وجود ندارد ، قرار می دهند. در اینگونه موارد می‌توان از مخازن آب تک لایه استفاده کرد ولی باید در نظر گرفت که استفاده از مخازن در تاسیسات و زیر زمین اصولی نیست و با قطع شدن برق امکان پمپاژ آب جهت اطفاء حریق غیر ممکن خواهد شد.

نصب مخزن آتش نشانی در پشت بام

فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

Q=50*N

  • Q درفرمول بالا حجم کل مخزن می باشد.
  • 50 میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که شما باید به جای آن دبی موتور خود را قرار دهید.
  • N تعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان است که به مخزن وصل می شوند.
خـلاصـه مـقـالـه :
مخزن آتش نشانی در ساختمان‌ها برای مواقع آتش‌سوزی کاربرد دارد. این مخزن هم به صورت جداگانه و هم به صورت مشترک با مخزن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع آب آتش نشانی را می‌توان از جنس پلی اتیلن در نظر گرفت، چرا که هزینه کمتری دارد و همینطور نصب آن در پشت بام بهتر است.
lampbw مخزن آتش نشانی سوالات متداول
آیا می‌توان از مخازن پلی اتیلن جهت ذخیره‌سازی آب آتش نشانی استفاده نمود؟
بله.
کدام مخازن پلاستیکی برای نصب در ساختمان جهت آتش‌نشانی مناسب می‌باشند؟
پرکاربردترین مخازن در زمینه آتش‌نشانی، مخازن افقی و عمودی هستند.
بهترین مکان جهت نصب مخزن آتش نشانی کجاست؟
مناسب‌ترین مکان برای نصب مخزن آتش نشانی پشت بام ساختمان می باشد. زیرا چنانچه برق ساختمان قطع گردد آب مخزن آتش نشانی نیز قطع نمی شود.
آیا می‌توان از یک مخزن هم برای شرب و هم برای آتش نشانی استفاده نمود ؟
بله این امکان وجود دارد، ولی پیشنهاد می‌شود از مخازن ضد جلبک و آنتی باکتریال برای این منظور استفاده شود.
آیا می‌توان از یک مخزن هم برای شرب و هم برای آتش نشانی استفاده نمود ؟
بله این امکان وجود دارد، ولی پیشنهاد می‌شود از مخازن ضد جلبک و آنتی باکتریال برای این منظور استفاده شود.
Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا