همه چیز درباره پیدایش و تاریخچه مخزن، منبع یا تانکر آب

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : دی 1402
تاریخچه پیدایش مخازن

امروزه برای تامین آب شرب مناطق مختلف; وجود مخازن آب بسیار ضروری می باشد . این مخازن در گذر زمان از مصالح و مواد مختلفی و برای کاربرد های متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. در این مقاله قرار است ما درخصوص نحوه پیدایش و تاریخچه مخزن، منبع یا تانکر آب، انواع و کاربرد های آنها صحبت کنیم. در ادامه می توانید به قسمت مخزن پلي اتيلن چيست سر بزنید و درباره انواع مختلف، و سایر جنبه هایش اطلاعت بیشتری کسب کنید.

تصاویر ابتدایی‌ترین مخزن آب

تصویری از قدیمی‌ترین مخزن‌های آب

مخزن آب | تاریخچه مخزن آب

مخزن آب (تانکر آب ); همانطور که در بالا اشاره شد یک فضایی جهت ذخیره سازی آب برای مصارف مختلفی مانند شرب; کشاورزی و… می باشند که از زمان پیدایش انسان بسیار با اهمیت بوده اند. زیرا با توجه به خشک سالی ها و یا کمبود آب در فواصل مختلف نیاز به آب از این طریق برطرف می شد . اوایل این مخازن آب (منبع آب) عمدتا از مصالح های ابتدای مانند چوب و سنگ و … ساخته می شدند. اما امروزه این مخازن آب (منبع آب) را در ابعاد مختلف از مواد پلی اتیلنی تولید می کنند. نمی توان به طور قطعی بیان کردد که در چه زمانی ( تاریخچه مخزن آب / تاریخچه تانکر آب) و در کجا اولین مخزن آب ایجاد شد. ولی این را می توان به طور قطع بیان کرد که پیدایش انسان با اولین ذخیره سازی آب همراه بوده است.

مخازن آب قدیم

ساز و کار مخزن‌های آب قدیمی

در ایران باستان نیز همانطور که اشاره شد. از آب انبار ها جهت ذخیره سازی آب برای شرب، کشاورزی و حتی آب برای دامداری استفاده می شد. که هنوز در برخی از نقاط کشور این آب انبار ها فعال می باشند. این آب انبار ها پائین تر از سطح زمین ایجاد می شدند و با توجه به شیبی که داشتند آب وارد این ماکان ها می شد آب موجود در این آب انبار ها از نور خورشید دور بوده، که باعث شده آب بسیار خنک و میزان تبخیر بسیار کم می باشد. نمونه دیگری از ذخیره سازی آب در ایران، حوض های آب خانه های ویلایی بوده است که کاربرد های دیگری داشته و برای شرب استفاده نمی شد.

قدیمی‌ترین مخزن آب هندوستان

قدیمی‌ترین مخزن آب در هندوستان

انواع مختلف مخزن آب پس از پیدایش

انواع مخزن آب ( منبع آب ) و کاربرد های آن موضوع مورد بررسی این قسمت از مقاله ما می باشد. زیرا مخازن ذخیره سازی مایعات از نظر مواد تولیدی بسیار متفاوت می باشند. که در این قسمت به معرفی برخی از آنها به شرح ذیل می پردازیم. مخزن پلی اتیلن (تانکر پلاستیکی)، مخزن فولادی، مخزن گالوانیزه، مخزن استیل، مخزن بتنی و سیمانی، مخزن فایبرگلاس و … نمونه هایی از این مخازن می باشند.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا