اتصال دو یا چند منبع آب به یک دیگر یا کوپل کردن

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : دی 1402
کوپل کردن مخزن

استفاده از چند مخزن کوچک به جای یک مخزن بزرگ جهت افزایش حجم ذخیره سازی آب مخازن از طریق اتصال مخازن به یکدیگر (کوپل کردن مخازن) انجام می شود. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص اتصال دو یا چند منبع آب به یک دیگر مطالبی را ارائه دهیم. در ادامه درباره روش های اتصال چند مخزن (مخزن های هم اندازه و مخزن های با اندازه های متفاوت) به یک دیگر و نحوه اتصال سری و موازی صحبت می کنیم. قبل از هر چیزی اگر با مخازن پلی اتیلن اشنایی کافی ندارید، حتما به قسمت مخزن پلی اتیلن چیست سر بزنید، و درباره آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نمونه عکس از کوپل کردن و اتصال مخازن آسان رو

استفاده از چند مخزن کوچک بجای یک مخزن بزرگ

یکی از مهم ترین مزیت استفاده به این شیوه این است که در صورت خارج کردن یک یا دو مخزن ذخیره سازی از شبکه آبرسانی، برای مواردی همچون تعمیرات و یا شستشوی مخزن، روند آبرسانی به ساختمان متوقف نمی شود. و همینطور می توان در مکان های با فضای محدود برای افزایش حجم ذخیره سازی آب از این روش استفاده کرد.

کوپل کردن مخزن

نحوه اتصال مخازن

بررسی اتصال دو یا چند مخزن آب به یکدیگر

(A) مخازن هم اندازه : در اتصال مخازن چندگانه و هم اندازه به یکدیگر به روش سری، آب ورودی به درون اولین مخزنی که جاری می شود از خروجی که اندازه آن با میزان قطر لوله ورودی مطابقت دارد از طریق شاه لوله و خروجی کلیه مخازن که به هم متصل شده اند همزمان با جاری شده و عملا همه مخازن در طی فرآیند آبگیری با هم پر خواهند شد.

اتصال کوپل کردن مخازن

اتصال مخازن هم اندازه به یکدیگر

(B) مخازن با اندازه های متفاوت :  در این حالت مهم نیست که آب ورودی به کدام مخزن می ریزد این بدین معنی است که آب ورودی حتی می تواند به مخزن کوچکتر هم بریزد. نکته ی مهم این است که مخازن به طوری کار هم قرار گرفته اند که دریچه سرریز آنها با هم در ارتفاع برابر قرار گیرد.

نحوه اتصال مخازن آب به یکدیگر

به طور کلی اتصال مخازن ذخیره سازی آب به دو روش موازی و سری صورت می گیرد.

اتصال کوپل مخزن

نحوه اتصال مخازن به یکدیگر

نحوه اتصال مخازن به روش موازی

در این روش ورودی آب شهر را به کمک شبکه لوله کشی ( شاه لوله) به ورودی مخازن وصل می شود. آب، طوری بین مخازن جریان می یابد تا آب همه مخازن هم سطح شود چنانچه مخازنی که به هم وصل می شود دریک اندازه و ارتفاع نباشد باید مخزنی که کوتاه تر است بر روی پایه قرار گرفته تا هم سطح مخازن دیگر شود. مخازن آبی که در این روش کنار هم قرار گرفته اند به وسیله اتصالات هم ورودی و هم خروجی به هم وصل شده اند. در این حالت با توجه به اتصال همه مخازن از طریق لوله خروجی همیشه آب در همه مخازن به یک اندازه خواهد بود. و می توان برای هر مخزن ذخیره آب، یک فلوتر یا شناور نصب کرد و یا شیر کنترل یا شیر یک طرفه قرار داد. تا در صورت پر شدن مخزن، لوله سر ریز به مخازن، مسدود شود. لازم به ذکر است محل نصب مخازن باید حتما صاف و فاقد هرگونه پستی وبلندی باشد. و همینطور محل نصب مخازن باید تحمل وزن مخازن به همراه آب موجود در آن را داشته باشند. در نظر داشته باشیدکه برای ورودی و خروجی هر مخزن ذخیره سازی آب نیز می توان یک شیر فلکه هم نصب کرد.

اتصال مخازن

اتصالات مخازن به یکدیگر

نحوه اتصال منبع ها به روش سری

در نوع اتصال مخازن ذخیرسازی به روش سری، فقط یک مخزن دارای شیر ورودی است و پایین ترین مجرای همه مخازن که همان خروجی مخازن است، به وسیله سه راهی، به لوله اصلی آب به عبارت دیگر (شاه لوله) متصل می‌شود. همچنین لازم به ذکر است برای هر کدام از خروجی‌ها، مخازن ذخیره سازی نیاز به یک شیر است. اتصال مخازن به روش سری یعنی اتصال خروجی همه مخازن به یک شاه لوله مشترک است. به این دلیل که همه مخازن به طور همزمان از آب پر شوند. تا سطح آب ذخیره همه مخازن یکی شود. به عبارت دیگر؛ زمانی که آب به داخل مخزن اول می ریزد، آب از طریق خروجی متصل به شاه لوله، به مخازن دیگر جریان پیدا می‌کند. و این عمل تا زمانی ادامه پیدا می کند تا همه مخازن به طور هم اندازه پر شوند. نکته مهم دیگر این است که سرعت پر شدن مخازن سری، کمتر از مخازن موازی است.

اتصال دو مخزن به صورت سری

سوالاتی که برای شما ممکن است پیش بیاد

1- آیا امکان اتصال مخازن بیشتری به هم وجود دارد؟

بله امکان اتصال هر تعداد مخازن به هم وجود دارد زیرا یکی از بهترین شیوه ها برای ذخیره سازی مایعات به ویژه آب است. که حتی در صنایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است در زمان شستشوی هر مخزن فقط آن مخزن از سیستم خارج می شود و سیستم آبرسانی متوقف نمی شود.

2- از چه نوع مخازنی با چه ابعادی می توان برای اتصال به هم استفاده کرد؟

باید در نظر داشت نوع و ابعاد مخازن انتخابی جهت اتصال به هم به جای استفاده از یک مخزن بزرگ بسیار مهم است و حتما باید از تجربیات یک کارشناس مجرب استفاده کرد. ولی در کل بسته به فضای محل و میزان حجم ذخیره سازی آب می توان مخازن مورد استفاده را انتخاب کرد. لازم به ذکر است استفاده از مخازن عمودی بیشترین استفاده در این نوع ذخیره سازی است.

3- به چه صورت می توان دو یا چند مخزن را کوپل کرد؟

معمولا به دو روش سری و موازی می توان مخازن را کوپل کردد.

4- دلیل کوپل کردن مخازن چیست؟

برای کاهش فضای نصب مخزن و افزایش میزان حجم ذخیره سازی و همینطور راحت تر شدن فرآیند شستشوی و ضد عفونی کردن دوره ای مخازن و …

5- آیا امکان نصب بیش از دو مخزن به صوت کوپل وجود دارد؟

بله در صورت رعایت کلیه شرایط نصب.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا