نصب اتصالات مخزن، منبع یا تانکر آب پلی اتیلن (پلاستیکی)

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : دی 1402
1043341174851001b نصب اتصالات مخزن

برای اینکه مخزن آب ایمنی و با طول عمر طولانی داشته باشیم باید اطلاعات کافی در خصوص نحوه نصب اتصالات مخزن، منبع یا تانکر آب پلی اتیلن (پلاستیکی) داشته باشیم. ما دراین مقاله قصد داریم درخصوص اتصالات پرکاربرد مخزن آب و روش صحیح نصب و آب بندی آن صحبت کنیم. اتصالاتی مثل فلوتر کنترل جریان (شناور)، انواع فیتینگ، فلنج، اتصال لرزه گیر (لغزنده)، شیر قطع و وصل، پمپ آب، شیر تخلیه آب، صافی و موارد دیگر. این وسط از جوشکاری، سوراخکاری و آب بندی هم باید انجام شود که توضیح می دهیم. در ضمن قسمت نکات مهم نصب مخزن، منبع آب خانگی در ساختمان (پشت بام)، باغ و ویلا نیز شامل نکته هایی است که باید حتما به آنها دقت کنید.

1045852194851001b نصب اتصالات مخزن

کلیه اتصالات و لوازم لازم جهت نصب مخزن

همانطور که می دانید، نصب اتصالات بر روی مخزن آب پلی اتیلن نسبت به مخزن فلزی راحت تر است. زیرا سوراخکاری آن راحت تر بوده و زمان کم تری نیاز دارد. جهت نصب مخزن آب به ویژه مخزن آب پلی اتیلن، نیاز به نصب اتصالات و لوازمی می باشد که لیست آنها را در زیر می بینید:
• لوله های ورودی و خروجی آب مخزن
• فلوتر کنترل جریان( شناور)
• انواع فیتینگ
• فلنج
• اتصال لرزه گیر ( لغزنده)
• شیر قطع و وصل
• شیر تخلیه آب
• صافی
• پمپ

1045858794851001b نصب اتصالات مخزن

1045859694851001b نصب اتصالات مخزن

1045857694851001b نصب اتصالات مخزن

1045856794851001b نصب اتصالات مخزن
نحوه بستن اتصالات لوله های ورودی و خروجی آب مخزن پلی اتیلن :

به طور کلی 9 نوع لوله برای جابجایی مایعات مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیراست :

1. لوله چدنی

2. لوله گالوانیزه

3. لوله آهنی ریخته شده

4. لوله استیل

5. لوله مسی

6. لوله پلاستیکی (pvc)

7. لوله های سیمانی آزبست

8. لوله بتنی

9. لوله رسی فشرده

پر کاربرد ترین این لوله ها مخصوصا برای آبرسانی ساختمان، لوله های پلاستیکی هستند. که باید حتما توسط تاسیسات کار ماهر لوله کشی انجام شود. درصورتی که ساختمانی از مخزن آب استفاده می کند باید اول شاه لوله آب ورودی به ساختمان را بعد از کنتور به مخزن وصل کرد و سپس از خروجی مخزن به داخل ساختمان خارج شود.

1045852794851001b نصب اتصالات مخزن

فلوتر کنترل جریان (شناور) :

فلوتر یا شناور قطع کن، یکی از پر کاربردترین لوازمی است که در مخزن آب مورد استفاده قرار می گیرد. و کار آن قطع کردن آب ورودی به داخل مخزن می باشد. به این صورت که با پر شدن آب داخل مخزن به طور اتوماتیک، آب ورودی از شاه لوله را قطع می کند. فلوتر و یا شناورها، دو نوع مکانیکی و برقی دارند. (لازم به ذکر است مزیت استفاده شناور های مکانیکی نسبت به نمونه برقی آن ارزان تر بودن آن است.)

1045850194851001b نصب اتصالات مخزن

انواع فیتینگ :

یکی از مهم ترین و معروف ترین اتصالات مخزن، فیتینگ ها هستند. همانطور که می دانید کلیه مخزن هایی که تولید می شوند، مکان هایی جهت نصب اتصالات و فیتینگ دارند به ویژه در مخزن پلی اتیلن. زیرا در این مکان ها ضخامت و استحکام بیشتری وجود دارد تا دیواره مخزن بتواند فشار اطراف محل اتصال را تحمل کند.

با توجه به اینکه فیتینگ ها در سایز های مختلفی وجود دارند، خود شرکت مستقیم نسبت به نصب فیتینگ اقدام نمی کند. تا مصرف کننده امکان نصب فیتینگ مناسب برای مصرف خود را داشته باشد. مگر در مواقع خاص که تولیدات سفارشی باشد. به طور کلی فیتینگ ها در چهار نوع به فروش می رسند:

1- فیتینگ برنجی (Brass fitting)

2- فیتینگ پلی اتیلن یا ارتالون (Polyethylene fitting)

3- فیتینگ استیل

4- فیتینگ (upvc)

1045855505851001b نصب اتصالات مخزن

1- فیتینگ برنجی (Brass fitting):

بهترین و بیشترین مورد استفاده در مخازن آب پلی اتیلن، همین نوع فیتینگ است. طول عمر و استحکام بالایی دارند و به خوبی آب بندی می شوند. فیتینگ برنجی، همین طور که از نامش پیداست از جنس برنج می باشد و طول عمر بالایی دارد. دارای سایز بندی است و چنانچه به مخزن وصل شده باشد و بخواهد به ورودی و یا خروجی بزرگتری متصل شود باید از تبدیل مخصوص آن استفاده کرد.

1045851194851001b نصب اتصالات مخزن

2- فیتینگ پلی اتیلن یا ارتالون (Polyethylene fitting):

نوع دیگری از فیتینگ ها، فیتینگ پلی اتیلن می باشد. همانطور که از نام آن پیداست. مانند خود مخزن از جنس پلی اتیلن می باشد. و برای آببندی آن نیز از جوش پلی اتیلن استفاده می شود. لازم به ذکر است که این کار نیاز به دقت بالایی دارد. به همین منظور باید این کار توسط یک کارشناس مجرب انجام شود.

1045855405851001b نصب اتصالات مخزن

3- فیتینگ استیل(Steel fitting):

نوع دیگری از فیتینگ ها، فیتینگ استیل می باشد. این نوع فیتینگ، از جنس استیل است. و برای نگه داری اسید های قوی استفاده می شود. زیرا در فیتینگ برنجی، اماکن دارد خوردگی به وجود بیاید. . از این نوع فیتینگ نسبت به نمونه های دیگر کمتر استفاده می شود زیرا گران قیمت هستند.

1045854405851001b نصب اتصالات مخزن

4- فیتینگ (upvc):

برای نگهداری مواد (ضد اسید) مورد استفاده قرار می گیرد. دارای قدرت و طول عمر بالا می باشد.

1045855694851001b نصب اتصالات مخزن

فلنج :

فلنج ها، قطعات فولادی هستند که برای برقراری اتصال به کار می روند و می توانند لوله را به اقلام پایپینگی دیگر از جمله لرزه گیر، شیرآلات و … متصل کنند. روش های گوناگونی جهت اتصال لوله و اقلام آن به همدیگر و یا به تجهیزات وجود دارد، مانند جوشکاری و … که یکی از این موارد اتصالات فلنجی است. مهمترین دلیل استفاده از این روش، قابلیت جداسازی آن میباشد (Removable) به این معنی که شما در صورتی که دو عدد لوله را مستقیما به یکدیگر جوش دهید، در صورتی که بخواهید آنها را جدا کنید بایستی برشکاری انجام شده و دوباره جوش دهید اما در صورتی که از فلنج ها استفاده کنید، میتوانید با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها این کار را انجام دهید.

اتصال لرزه گیر (لغزنده) :

در داخل زیر زمین ها و یا موتورخانه ها لوازم هایی وجود دارند که با حرکت هایی که انجام می دهند بر روی سیالات تاثیر می گذارند. برای نمونه می توان پمپ ها، کمپرسورها و… را مثال زد. که با حرکات خود ارتعاش و لرزش ایجاد می کنند. براثر ایجاد لرزش، لرزش به لوله ها نیز منتقل می شود. و به وسیله لوله به بخش های دیگر انتقال پیدا می کند. این لرزه باید حتما متوقف شود. این کار با لرزه گیر ها انجام می شود. به طور کلی لرزه گیر ها به سه نوع 1- آکاردئونی ، 2- فلزی ، 3- لاستیکی تقسیم می شوند.

1- لرزه گیر آکاردئونی:

این نوع لرزه گیر برای جلوگیری از لرزش ها و ارتعاشات زاویه ای، محوری و جانبی روی خطوط لوله ها می شود جنس آن از بلوز است. خاصیت آن به این شکل است که میزان انعطاف آن، ضخامت، شکل بلوز و همینطور پره های آن قابل تغییر بوده و روی کارایی آن تاثیر می گذارد.

2- لرزه گیری فلزی و خرطومی:

این نوع لرزه گیر همینطور که از نامش پیداست از جنس فلز بوده است و مقاومت بیشتری نسبت به سایر لرزه گیر ها دارد. از این رو مصرف این نوع لرزه گیر در صنایع زیاد بوده است. لرزه گیر فلزی، لرزه ها و ارتعاشات و حتی دما و فشار را تحمل کرده و مانع ایجاد خسارت و آسیب به لوله ها می شود. نوع دیگری از لرزه گیر های فلزی ، لرزه گیر های خرطومی فلزی می باشد .این نوع لرزه گیر ها، فضای کمتری را دربر می گیرد و در زوایای مختلف می توان استفاده کرد.

3- لرزه گیر های لاستیکی:

این نوع از لزه گیر ها ارتعاشات کنترل می کند و همچنین برای جذب ارتعاشات دمایی همچون انبساط و انقباض در خط لوله کاربرد دارند. لرزه گیر های غیر فلزی یا لاستیکی بیشترین کاربرد را در میان کل لرزه گیر ها دارند. ساختار بدنه لرزه گیر های لاستیکی از لاستیک و فلز می باشد که دما و فشار کمتری نسبت به لرزه گیر های فلزی تحمل می کنند. حداکثر دمای تحملی لرزه گیر های لاستیکی 90 درجه سانتی گراد و حداکثر فشار تحملی 16 بار است.

نحوه نصب شیر قطع و وصل :

این نوع اتصال بعد از خروجی از مخزن نصب (قبل از صافی و لرزه گیر) و همانطور که از نامش پیداست کارش قطع و وصل کردن آب خروجی از مخزناست.

1045853405851001b نصب اتصالات مخزن

نحوه نصب شیر تخلیه آب :

این نوع از شیر ها که به شیر های تخلیه آب معروف هستند، در صورت درخواست مشتری نصب می شود و برای تخلیه آب ذخیره شده در مخزن، استفاده می شود. نمونه هایی از این شیر ها را می توانید در زیر ببینید.

1045855794851001b نصب اتصالات مخزن

نحوه نصب صافی :

صافی ها یکی از تجهیزاتی می باشند که برای گرفتن رسوبات و آلودگی های آب مورد استفاده قرار می گیرد. این صافی ها را که با نام دستگاه تصفیه آب نیز شناخته شده است قبل از مخزن آب به صورت یک فیلتر تک مرحله ای که شمال یک فیلتر الیافی است نصب می کنند. و بعد از مخزن، قبل پمپ به صورت دو مرحله ای که شامل یک فیلتر الیافی و کربی می باشد نصب می گردد. این صافی ها علاوه بر اینکه جلوی ورود آلودگی ها را می گیرد مانع از رسوب گیری تجهیزات سیستم آبرسانی مانند پمپ و… می شود.

نحوه نصب پمپ (یکی از اصلی ترین اتصالات):

پمپ آب، کار انتقال آب مصرفی مورد نیاز در تاسیسات آبرسانی واطفاء حریق و …را به عهده دارد. بطور کلی عمل جابجایی آب و دیگر مایعات در صنایع مختلف توسط پمپ ها انجام می شود در این راستا یک پمپ آب مناسب، باید علاوه بر تامین حجم آبدهی متناسب با مقدار مصرف، دارای فشار کافی جهت رساندن آب به محل مصرف نیز باشد. پمپ آب و آبرسانی از لحاظ اندازه و سایز، دور موتور، نوع و جنس پروانه و بدنه، نوع کاربرد و عملکرد، محل نصب و… یکی از متنوع ترین گروه های محصولات در مهندسی تاسیسات می باشند که از پمپ های کوچک خطی تا پمپ های بزرگ توربینی را شامل می شوند که باید در انتخاب پمپ مورد نیاز، حتما با کارشناس مجرب مشاوره گرفته شود.

مکان نصب پمپ باید سر پوشیده باشد و در صورت امکان پایین تر از مخزن قرار بگیرد و در جای خود به خوبی نصب شود در مکان هایی که امکان یخ زدگی وجود دارد باید حتما لوله ها و لوازم پمپ، عایق بندی شوند و همینطور به علت ایجاد ارتعاش و لرزش در هنگام کار باید حتما از لرزه گیر استفاده شود. در قسمت اتصال پمپ آب به مخزن، مفصلا آن را توضیح داده ایم.

1045854794851001b نصب اتصالات مخزن

1045856405851001b نصب اتصالات مخزن

1045855605851001b نصب اتصالات مخزن

کلیپ نحوه صحیح نصب اتصالات مخازن

آموزش نحوه صحیح نصب فیتینگ برنجی بر روی مخازن پلی اتیلن (تانکر پلاستیکی)

جهت نصب فیتینگ برنجی بر روی مخزن پلی اتیلن ( تانکر پلی اتیلن/منبع پلاستیکی) کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

A: فیتینگ های برنجی باید حتما در نقاط مشخص شده بر روی مخازن نصب شوند.

B: سپس به وسیله گردبر هم سایز فیتینگ برنجی ، محل نصب فیتینگ را سوراخ کاری نمائید.

1045852405851001b نصب اتصالات مخزن

C: در این مرحله فیتینگ برنجی مورد نظر را به همراه اورینگ از داخل مخزن به بیرون نصب نموده و واشر فلزی به همراه مهره فیتینگ را توسط آچار محکم می کنیم.

1045854605851001b نصب اتصالات مخزن

آموزش نحوه صحیح نصب فیتینگ ارتالون بر روی مخازن پلی اتیلن (تانکر پلاستیکی)

جهت نصب و جوشکاری فیتینگ ارتالون بر روی مخزن پلی اتیلن ( تانکر پلی اتیلن/منبع پلاستیکی) کافیست مراحل زیر را انجام دهید :

A: فیتینگ های ارتالون باید حتما در نقاط مشخص شده بر روی مخازن نصب شوند.

B: سپس به وسیله گردبر هم سایز فیتینگ ارتالون ، محل نصب فیتینگ را سوراخ کاری نمائید.

C: در این مرحله فیتینگ ارتالون مورد نظر را از داخل مخزن به بیرون نصب نمائید. و اطراف فیتینگ را با استفاده از سشوار صنعتی حرارت می دهیم.

D: در این مرحله با استفاده از سشوار صنعتی سر شمش و محل جوشکاری را حرارت داده تا حالت نرم شدگی به خود بگیرد. سپس سر شمش را با زاویه 45 درجه به صورت دورانی به سمت جلو حرکت داده تا دور تا دور فیتینگ به صورت صحیح جوشکاری شود.

1045858694851001b نصب اتصالات مخزن

سوالاتی که برای شما ممکن است پیش بیاد

1- آیا محل نصب فیتینگ های ارتالون با برنجی متفاوت می باشد؟
خیر هر دونوع در مکان مشخص شده بر روی مخزن قابل نصب هستند.

2- از چه سایز گردبری برای نصب فیتینگ باید استفاده کنیم؟
باید سایز فیتینگ انتخابی با سایز گردبر به یک اندازه باشد. نه کوچک تر و نه بزرگ تر.

3- آیا می توانیم خودمون مخزن پلاستیکی را فیتینگ بزنیم؟
بله در صورت داشتن گرد بر و سشوار صنعتی امکان نصب فیتینگ برنجی و ارتالون برای شما امکان پذیر است.

4- آیا نمایندگان تهران پلیمر یارا فیتینگ مخازن آب پلی اتلین را نصب می کنند.؟
بله نمایندگان گروه کارخانجات تهران پلیمر یارا نیز امکان نصب فیتینگ و جوشکاری آن را دارند.

1045854505851001b نصب اتصالات مخزن

5- آیا امکان نصب فیتینگ برای مخازن نو در کارخانه وجود دارد؟ بله در صورتی که مخزن سفارشی باشد و درخواست نصب فیتینگ نیز شده باشد. فیتینگ در کارخانه بر روی مخزن نصب می شود.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا