صفر تا صد مخزن (منبع) آنتی باکتریال؛ تشکیل شده از مواد نانو

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : آذر 1402
10 دقیقه
مخازن آنتی باکتریال

مخازن آنتی باکتریال (منبع آب آنتی باکتریال) مخازنی هستند که امکان رشد و تکثیر باکتری‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند. این مخزن‌های آب، در نهایت باعث از بین رفتن باکتری‌ها خواهند شد. مخازن آب آنتی باکتریال، در بازار به مخازن داخل آبی نیز معروف هستند. البته هر مخزن داخل آبی، آنتی باکتریال نیست! ما در این مقاله، در خصوص مخازن آنتی باکتریال (منبع آب آنتی باکتریال)، ضرورت استفاده از نانو مواد های ضد باکتری (مخصوصا برای مصرف شرب و نوشیدن)، کاربردها، تست هایی که مخزن آنتی باکتریال باید رد کند و نهایتا قیمت و خرید مخزن های آنتی باکتریال به طور مفصل صحبت می‌کنیم. (اگر به صورت کلی درباره انواع مخازن پلی اتیلن اطلاعات کافی ندارید، می توانید قبل از مطالعه این مقاله، قسمت مخزن پلي اتيلن چيست را مطالعه کنید.)

مخزن یا منبع آنتی باکتریال چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، این مخازن به واسطه نوع مواد تولید کننده اش، خاصیت ضد باکتری دارد. یعنی اجازه نمی دهد که باکتری ها امکان رشد و تکثیر داشته باشند! این ویژگی باعث شده تا این مخزن ها جزو بهترین گزینه ها برای ذخیره و استفاده از آب باشد.

ضرورت استفاده از مخزن آنتی باکتریال تشکیل شده از مواد آنتی باکتری!

بیماری‌های میکروبی و ویروسی، می توانند از راه نوشیدن آب‌های آلوده به بدن انسان منتقل شوند. انگل‌های خطرناک و کشنده زیادی با وجود دمای بالای هوا در یک منطقه، در بستر آب‌های آلوده (حتی آب‌های راکد)، تکثیر پیدا می‌کنند. این انگل و ویروس‌ها حتی با تماس اتفاقی فرد با آب های آلوده به سرعت به بدن منتقل شده و با لانه گزینی فورا تکثیر می شوند. جریانی که در میان ساکنان مجاور با آب‌های آلوده و حتی راکد، به ویژه در مناطق گرمسیری، بیشتر به چشم می‌خورد، متاسفانه از تلفات کمی برخوردار نیست.

آب سالم دارای ظاهر زلال و مواد معدنی به میزان مجاز بوده و عاری از آلودگی‌های میکروبی، مواد سمی، بو و رنگ خاصی است. تامین آب سالم از ابتدایی‌ترین و در عین حال، اساسی‌ترین گام هایی است که به طور کلی برای تامین حداقل بهداشت باید برداشته شود. آب از جمله با ارزش‌ترين عوامل زيست محيطي است كه سهم بسزايی درحيات و سلامت انسان دارد. بنابر این خیلی مهم است که آبی که توسط ما مصرف می شود ویژگی های بهداشتی و سلامت کافی را داشته باشد تا دچار بیماری و مشکلات آتی نشویم.

آب مایه حیات است

آب مایه حیات است

نانو مواد پلی اتیلن در مخزن یا منبع آنتی باکتریال

نانو مواد آنتی باکتریال، دارای خاصیت ضد باکتریایی و حاوی موادی در مقیاس نانو هستند. مواد نانو، می‌توانند از رشد باکتری، میکروب، قارچ، کپک و دیگر عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنند. این دسته از مواد، حاوی نانو ذرات بایوسید (کشنده میکروارگانیسم‌ها) با یک ترکیب شیمیایی کاملاً جدید هستند که با استفاده از یک تکنیک اختصاصی چهارمرحله‌ای، امکان دیسپرشن کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می‌کنند.

کاربرد مواد آنتی باکتریالی (مستربچ های آنتی باکتریال)

اين مواد به صورت گرانول یا پودر با پايه‌های مختلف پلاستيکی شامل PP, HDPE, LDPE, PVC, PS, PC, PET, ABS بوده و بر اساس نياز و محدوديت‌های صنايع مرتبط و مصرف کننده، طراحی، توليد و عرضه مي‌شوند. استفاده از درصدهای بسیار کم این گرانول‌ها (بین 1-2% وزنی) در فرایند اختلاط و شکل‌دهی مواد پلاستیکی، منجر به ایجاد قطعات و سازه‌های آنتی باکتریال واقعی و کامل خواهد شد. خصوصا زمانی که قطعه پلیمری در شرایط گرما، رطوبت و غذا باشد. افزودن این مستربچ موجب کسب خاصیت آنتی میکروبیال عالی، بدون تغییر رنگ و یا تضعیف خواص مکانیکی در محصول نهایی می‌شود. این مواد با خاصیت آنتی باکتریال، امکان پراکنش کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می‌کنند.

استفاده از مستربچ های آنتی باکتریال در تولید انواع مخازن و تانکرهای پلی اتیلن، بسیار کارآمد و کاربردی است. مستربچ، اختلاف قیمت ناچیزی نسبت به حالت مخزن معمولی دارد، در حالی که ارزش افزوده بالایی در آنها ایجاد می‌شود.

نمونه محصولات آنتی باکتریال

مخزن آنتی باکتریال – وان آنتی باکتریال

ویژگی مستربچ های استفاده شده در مخازن آنتی باکتریال

 • مستربچ‌های آنتی باکتریال با کیفیت و دارای قیمت مناسب هستند
 • هیچ اثری بر روی خواص مکانیکی محصول نهایی نمی‌ماند.
 • در مقابل انواع مختلف باکتری‌ها مانند “E.coli، S.aureus” و قارچ‌ها مانند: کپک نان و میوه، عملکرد موثری را از خود نشان می‌دهد.
 • از ماندگاری بسیار بالا در مواد و قطعات پلاستیکی برخوردار است و طول عمر کاربردی محصول را افزایش می‌دهد.
 • باکتری‌ها را تا ٪۹۹.۹۹ کاهش می‌دهد.
 • سطح پاکیزگی بالا و استفاده راحت و ایمن
 • احتمال انتشار آلودگی به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 • خطر ایجاد آلودگی و ایجاد بوی ناخوشایند را کاهش می‌دهد.
 • از دست ندادن رنگ طبیعی و حفظ شفافیت
 • در کلیه فرایندهای شکل‌دهی پلاستیک‌ها اعم از تزریق، اکستروژن، قالب‌گیری بادی، قالب‌گیری دورانی، فیلم و الیاف به راحتی قابل استفاده بوده و در شرایط فرایند و تنظیمات عادی دستگاه‌ها هیچگونه تغییری به وجود نمی‌آورد.
 • از مکانیزم‌های مختلفی برای میکروب کشی به طور هم‌زمان استفاده می‌کند. به طوری که باعث می‌شود در هر شرایط محیطی مانند رطوبت زیاد، محیط های خشک، فضاهای تاریک و محیط های پُر گرد و غبار قابل استفاده باشد.
تصاویر میکروسکوپی بر روی جداره داخلی مخازن آنتی باکتریال
تصاویر میکروسکوپی

تصاویر میکروسکوپی از میکروب و باکتری‌ها در محصولاتی که از مواد نانو استفاده می‌کنند در مقایسه با دیگر محصولات

تشریح تست آنتی باکتریال مخازن توسط انستیتو پاستور ایران

 کلیه محصولات مخازن آنتی باکتریال باید تستی که در ادامه توضیحی مختصر می دهیم را رد کنند.

۶۰۰ نوع باکتری در دنیا شناخته است که به دو دسته، گرم مثبت و گرم منفی تقسیم می‌شوند. تست آنتی باکتریال در انستیتوپاستور ایران از این دو دسته کلی، صورت می‌گیرد. باکتری‌های موجود در هر دسته دارای خصوصیات یکسان از لحاظ زیستی هستند، که تست آنتی‌باکتریال در این سازمان روی تمام آنها انجام می‌شود. این بدین معنی است که عواملی که باعث رشد یا مرگ آنها می‌شوند، یکسان بوده و بنابراین اگر عوامل آنتی باکتریال، بتوانند باعث نابودی یک عضو از این دو دسته کلی شوند، سرنوشت یکسان برای تمامی اعضا، با آن عوامل را پیدا خواهند کرد.

انستیتو پاستور ایران از باکتری E.coli (اشریشیا کلی) به عنوان نماینده باکتری‌های گرم منفی و از باکتری S.aureus (استافیلوکوکوس اورئوس) به عنوان نماینده باکتری های گرم مثبت تست می‌گیرد. غلظت این باکتری‌ها از 1.5*106 CFU/ml، روی نمونه مخزن آنتی باکتریال (منبع آب آنتی باکتریال)، بعد از مدت ۷۲ ساعت به صورت نتیجه گزارش اعلام می‌شود که نمونه گزارش انستیتو پاستور ایران را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید:

تست آنتی باکتریال انیستو پاستور ایران

تست آنتی باکتریال انیستو پاستور ایران

کاربردهای مخزن های آنتی باکتریال

 • مصارف پزشکی
 • مصارف خانگی مخصوصا شرب آب
 • بعضی از مصارف کشاورزی
 • بعضی از مصارف صنعتی
 • مناسب برای ذخیره سازی برخی از مواد شیمیایی خاص که نباید با باکتری ها ارتباط بگیرند

 

سوالات متداول

کدام شرکت اولین بار در کشور، اقدام به تولید مخازن آنتی باکتریال کرد؟
شرکت تهران پلیمر یارا، اولین شرکت تولید کننده مخازن آنتی باکتریال در کشور است و مواد آنتی باکتریال نیز به صورت خودکفا در شرکت تولید می‌شود.

از چه طریق می‌توان مخزن آنتی باکتریال را از مخزن تقلبی تشخیص داد؟
از طریق استعلام شماره ثبت اختراع 102519 در سامانه ثبت اسناد قوه قضائیه https://ssaa.ir

آیا برای ذخیره سازی سوخت، نیاز به تهیه یک مخزن آنتی باکتریال است؟
خیر. جهت ذخیره سازی مواد شیمیایی و سوختی، نیازی به تهیه مخازن آنتی باکتریال نیست و مخزن تک لایه گزینه بهتری است، زیرا هزینه کمتری دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

 • مشاوره خرید

 • ارسال به سراسر کشور

 • 10 سال گارانتی

 • 15 سال خدمات پس از فروش

  15 سال خدمات

 • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا