منبع، مخزن یا تانکر آب افقی بهتر است یا عمودی (کاربردها و تفاوت ها)

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : دی 1402
1043347274851001b

منبع، مخزن یا تانکر آب افقی بهتر است یا عمودی؟ تفاوت استفاده از مخازن پلی اتیلن افقی با عمودی در محدودیت های جانمایی و فضا است. زیرا این مخازن با توجه به اینکه از مواد اولیه پلی اتیلن تولید می شوند امکان تولید با شکل های هندسی متفاوتی را دارند. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه مخزن آب افقی بهتر است یا عمودی صحبت کنیم. در ادامه اول هر کدام از این مخزن های پلی اتیلن را توضیح می دهیم، سپس کاربردهایمخزن های افقی و عمودی در صنعت و مصارف خانگی و تفاوت هایشان از لحاظ استحکام و ایمنی را مفصل تر بررسی می کنیم.

مخزن پلی اتیلن عمودی

این مخزن ها همان مخازنی هستند که حالت ایستاده دارند و برای محیط هایی که محدودیت جانمایی از لحاظ ارتفاع ندارند، مناسب هستند. منظور از محدودیت های جانمایی، محدودیت هایی است که ارتفاع و طول و عرض مکان نگهداری مخزن، ایجاد می کند. برای انتخاب درست مخزن باید به محدودیت های مسیر انتقال نیز دقت شود. برای مثال اگر در محیط محدودیت ارتفاع وجود داشته باشد، باید از مخزن افقی یا مخزن عمودی کوتاه تر استفاده نمود. مخازن عمودی در دو نوع کوتاه و بلند به صورت استوانه ای قائم و ایستاده بر روی قاعده ساخته می شوند. در کنار مخزن های عمودی مخازن دیگری هم داریم مثل، مخازن کتابی که در راستای محدودیت ها جانمایی به صورت مخازنی که عرض آنها برای عبور از درهای باریک و کم عرض مناسب باشد، طراحی و تولید شده است. مخازن آسان رو، مخازن زیرپله، مخازن کروی و مخازن مکعبی نیز به همین منظور و برای استفاده در فضاهای خاص طراحی شده اند. (در قسمت مخزن عمودی چیست، مفصلا این نوع مخزن را توضیح داده ایم)

مخزن پلی اتیلن افقی

مخازن پلی اتیلن افقی بر روی پایه هایی از جنس خود مخزن به صورت استوانه ای افقی قرار دارند. این پایه ها باعث قرار گیری مخزن در جای خود به صورت ثابت خواهد شد. این پایه ها باعث افزایش وزن مخازن افقی می شوند. به همین دلیل است که مخازن عمودی و افقی هم حجم و هم تفاوت قیمت دارند. باید دقت شود که این تفاوت قیمت تنها ناشی از همین مساله بوده و به کیفیت مربوط نخواهد شد. طول عمر مخازن عمودی و افقی در شرایط استاندارد برابر بوده و مانند تمام مخازن پلی اتیلن تا ده ها سال کاربرد دارند. در بخش مخزن افقی چیست مفصل تر درباره مخزن های افقی می توانید اطلاعات کسب کنید.

کاربردها و تفاوت های مخازن عمودی و افقی

علاوه بر شکل ظاهری و تفاوت قیمتی که ناشی از وزن بیشتر مخازن افقی است، پارامتر استحکام، تفاوت دیگر این دو مخزن است. وقتی هدف از تهیه مخزن، نگهداری مایعات با چگالی بالا باشد، استفاده از مخازن عمودی پیشنهاد می شود. این امر به دلیل استحکام بیشتر مخازن عمودی است. مخزن باید بصورت دوره ای سرویس و تمیزکاری شود. ارتفاع بلند مخازن عمودی در حجم های بالا این امر را مشکل می نماید. هرچند مخازن حجیم استوانه ای نیز برای بازدید نیاز به چهارپایه و نردبان دارند اما بازرسی آن به سختی مخازن عمودی نخواهند بود.

مخزن آب عمودی تفاوت چندانی با مخزن آب افقی ندارد. اما اگر قرار است، مخزن در پشت بام خانه نصب شود، بهتر است از مخزن افقی استفاده شود. این امر به رابطه معکوس فشار و سطح مقطع باز می شود. مخازن افقی سطح مقطع بیشتری داشته در نتیجه فشار کمتری در توزیع وزن به سطح وارد می کنند. از طرفی این مخازن در مقابل باد و طوفان مقاومت بیشتری خواهند داشت. اگر مخزن مورد نظر در اتاق تاسیسات، زیرزمین یا پارکینگ نصب خواهد شد، بهتر است از مخازن عمودی استفاده شود. مخازن عمودی فضای کمتری اشغال می کنند. البته باید محدودیت ارتفاع را نیز در نظر گرفت.

سوالاتی که برای شما ممکن است پیش بیاد

مخزن افقی بگیریم یا عمودی؟

انتخاب مخازن از نظر شکل هندسی اغلب به خاطر محدودیت در فضای نصب است. گاهی اوقات در مکانی ارتفاع کوتاه می باشد و بهتر است از مخزن افقی استفاده شود و چنانچه محدودیتی وجود ندارد بهتر است از مخزن عمودی استفاده شود زیرا فضای کمتری را اشغال می کند به خاطر عرض کم.

چرا قیمت مخازن عمودی و افقی متفاوت است؟

مخازن افقی به علت وزن بیشتر نسبت به مخازن عمودی گران تر است. یعنی از مواد اولیه بیشتری در فرآیند تولید آن استفاده می شود. ولی باید این را در نظر داشته باشد . همیشه افزایش وزن دلیل بر افزایش مقاومت نیست. زیرا با توجه به اینکه مخازن عمودی وزن کمتری نسبت به مخازن افقی دارند. ولی دوام و مقاومت بیشتری نسبت به نمونه افقی را دارند. در عین حال هر دو محصول دارای 10 سال گارانتی است.

در پشت بام ساختمان مخزن افقی بهتر است نصب شود یا عمودی؟

نصب مخزن افقی در پشت بام ساختمان بهتر است زیرا با توجه به اینکه سطح مقطع مخازن افقی بیشتر از مخازن عمودی است. از این رو وزن کمتری به پشت بام وارد کرده و خطر واژگونی ناشی از وزش باد در نمونه عمودی را نیز ندارد.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا