همه چیز درباره نحوه تولید مخزن، تانکر پلی اتیلن (پلاستیکی)

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : آذر 1402
نحوه ساخت و تولید مخازن پلاستیکی پلی اتیلن

تولید مخزن، تانکر پلی اتیلن (پلاستیکی) معمولا به روش روتیشنال ملدینگ است. که از مواد اولیه پلیمری 3840 تولید می شوند. این مخازن با توجه به نوع تولید و مواد اولیه دارای کاربرد ها و ویژگی های متنوع است، که باعث شده نسبت به سایر مخازن که از مواد دیگری تولید می شوند به صرفه تر باشند. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه تولید مخازن پلی اتیلن (روش ساخت تانکر های پلاستیکی)، مراحل تولید، مواد اولیه تولید مخزن پلی اتیلن مطالبی را ارائه کنیم. در قسمت مخزن پلي اتيلن چيست این مخزن ها را به همراه کاربرد، انواع، مزایا و معایب مخازن پلی اتیلن و سایر جنبه هایش مفصلا توضیح داده ایم که می توانید به آن مراجعه کنید.

معرفی مخزن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن که با نام مخازن پلاستیکی شناخته می شوند، کاربرد بسیاری دارند. دامنه ی کاربرد این مخازن از نگهداری آب شرب تا انواع مایعات اسیدی و شیمیایی گسترده است. این مخازن خاصیت ضد جلبکی، ضد خوردگی و ضد باکتری داشته و برای مصارف بهداشتی تایید شده هستند. از دیگر ویژگی های این مخازن می توان به اشکال متنوع، وزن پایین، عایق حرارتی و قیمت مناسب اشاره نمود. در این مقاله با روش تولید و ساخت مخزن های پلی اتیلن آشنا خواهیم شد.

پلی انیلن چیست و نقش آنها در فرایند تولید مخزن

پلی اتیلن (PE) از طریق پلیمریزاسیون نفت خام و گاز های طبیعی (گاز اتیلن) بدست می آید. این پلیمر شامل یک زنجیر بلند از اتم های کربن متصل به دو اتم هیدروژن است. این ساختار بسیار ساده و داشتن ویژگی های گرمانرمی آن را در جایگاه بالای تجاری قرار می دهد. پلی اتیلن ها به دلیل کنترل خواص مختلفی چون چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن و توزیع وزن مولکولی در صنعت پلاستیک بسیار پر استفاده هستند. با بررسی فیلم تولید مخازن پلی اتیلن مشخص می شود که روش تولید مخازن پلی اتیلن روتیشنال مدلینگ است. در این روش از پلی اتیلن HDPE برای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی استفاده می شود.

فرایند تولید مخزن پلی اتیلن

در روش روتیشنال مدلینگ یا چرخشی از پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از 6000 استفاده می شود. ویژگی برجسته ی استفاده از این روش تولیدی، ساخت مخازن به صورت کاملا یکپارچه است. در این روش از فرآیند قالب گیری دورانی به کمک یک قالب دو تکه استفاده می شود.

در ابتدا پلیمر پودری با مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش (فیلتر یو وی) و رنگ مجاز ترکیب شده و در درون قالب پخته می شوند. گرانول پلی اتیلن از شرکت های پتروشیمی مورد تایید سازمان بهداشت، غذا و داروی کشور تهیه می شود. این پلیمر گرید غذایی دارد و برای مصارف بهداشتی مورد تایید است. رنگ خوراکی مورد استفاده، تیتانیوم دی اکساید است که خاصیت آنتی باکتریال دارد. برای شکل دهی بهتر و همگن نمودن رنگ از روش اکستروژن و دستگاه اکسترود استفاده می شود.

در طی فرآیند تولید مخزن پلی اتیلن، با چرخش قالب در دو جهت 360 درجه مخلوط حاصل به صورت یکنواخت پخش می شود. در ادامه مخزن از قالب، پس از کاهش درجه حرارت در اتاق خنک کننده جدا می شود. جهت حفظ شکل مخزن در زمان سرد شدن نیز دوران ادامه دارد. در این مرحله شکل ظاهری مخزن با برش زائده ها تکمیل می شود. در زمان هایی که ماده ی اولیه اپوکسی یا رزین پلی استر غیر اشباع دارای ماده ی پخت باشد، از روش های گرمایشی و سرمایشی استفاده نمی شود. ساختار این مواد اولیه در ماشین های قالب گیری دورانی بدون حرارت دهی به صورت تک لایه انجام می پذیرد.

روش روتیشنال مدلینگ بسیار آسان بوده و تنظیم ضخامت یا درجه مقاوت به اشعه ماوراء بنفش با تغییر مقدار مواد اولیه امکان پذیر است. در انتها در بخش کنترل کیفیت آزمایش های تست تحمل کشش، ضربات مکانیکی، کنترل ضخامت و … بر روی مخزن انجام می شود تا محصول نهایی مطابق استاندارد برای عرضه در بازار آماده شود.

روش تولید و ساخت مخزن های سه لایه پلی اتیلن

به طور کلی روش تولید و ساخت مخزن های پلی اتیلن با روش های قالب گیری چرخشی و قالب گیری دمشی یا گرما شکل دهی دو صفحه ای انجام می گردد. در بین این روش ها، روش قالب گیری چرخشی با تولید محصولی کاملا یکنواخت و عاری از هرگونه نقطه و خط جوش روشی متداول محسوب می شود. برای مثال تولید مخازن سه لایه که به فیلتر نوری مجهز هستند، به همین شیوه و در طی سه مرحله انجام می پذیرد. در طی این سه مرحله، قالب از کوره خارج و پودر و رنگ داخل آن ریخته می شود. سپس قالب به صورت چرخشی در درون کوره قرار می گیرد. در این زمان لایه های رنگی به صورت یکنواخت در قالب ذوب و پخش می شود. منبع آب پلاستیکی برای داشتن خاصیت ضد جلبکی باید به فیلتر نوری مجهز باشد.

روش روتیشنال مدلینگ روش کاربردی است و در دامنه گسترده ای از محصولات پلاستیکی استفاده می شود. در ایران شرکت های تولید کننده مخازن پلی اتیلن از این روش برای تولید مخازن آب شرب، کشاورزی، شیمیایی و … استفاده می کنند.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا