تفاوت مخزن، منبع یا تانکر تک لایه و چند (سه یا چهار) لایه، pl و ku

نویسنده : تیم تحریریه تهران پلیمر یارا
بروز رسانی : آذر 1402
تفاوت مخزن های تک لایه و چند لایه (سه و چهار لایه)

برای آشنایی با تفاوت مخزن های سه لایه (ضد جلبک) و یک لایه (که فقط در مقابل عوامل جوی و اشعه ماوراء بنفش uv مقاوم هستند)، باید علت ساخت مخازن چند لایه بررسی شود. نور از مخازن پلی اتیلن تک لایه و بی رنگ عبور می کند و زمینه را برای رشد جلبک ها در لایه داخلی فراهم می سازد. جلبک ها (گیاهان تک سلولی) پس از مرگ طعمه باکتری های بی هوازی می شوند. تجزیه جلبک ها توسط باکتری ها، بو و طعم آب را نامطبوع می کند. این فعالیت بیولوژیک سازندگان را مجبور به ساخت مخزن آب پلی اتیلن چند لایه کرد تا مانع از عبور نور به داخل مخزن شوند. مخازن به صورت دو لایه (آبی رنگ) و مخازن سه لایه یا سه جداره (سفید رنگ) چهار لایه، فوم دار، پنج لایه و … در همین راستا تولید شدند. و در اینجا سعی می کنیم هر یک از این نوع مخزن ها را به صورتی توضیح دهیم که شما بتوانید آنها را با یک دیگر مقایسه کنید. و متوجه شوید که با توجه به هدف شما از استفاده، کدام مخزن مناسب تر است.

نمونه عکس مخزن تک لایه

مخزن آب تک لایه پلی اتیلن

مخازن تک لایه، تک جداره شفاف بوده و سطح مایع درون آن از بیرون قابل مشاهده است. لذا برای زمانی که نیاز به سنجش سطح باشد، می توان از آن استفاده کرد. تفاوتی بین ضخامت و مقاوت مخازن تک و سه لایه وجود ندارد. مخازن تک لایه به دلیل اینکه قابلیت عبور نور از خود را دارند، برای نگهداری آب مناسب نخواهند بود. می توان از این مخازن در جای تاریک و به دور از نور خورشید و نگهداری مایعی که به نور حساس نباشد، استفاده کرد.

به طور کلی لایه خارجی مخازن تک لایه و سه لایه که رنگ و ضخامت آن قابل تغییر است، در مقابل عوامل جوی و اشعه ماوراء بنفش مقاوم خواهند بود. این لایه معمولا سفید رنگ است. (علت انتخاب رنگ سفید به دلیل حفظ دمای آب در مقابل نور خورشید و کاهش حرارت است.). در قسمت مخزن تک لایه چیست، این مخزن ها را بیشتر توضیح داده ایم.  در ادامه با معرفی مخازن با تفاوت مخزن های سه لایه و یک لایه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 به طور کلی مخازن پلی اتیلن سبک بوده و به راحتی در دسترس هستند. این مخازن که برای نگهداری طیف وسیعی از مایعات استفاده می شود قیمت مناسبی دارند. مخازن پلی اتیلن دارای معایبی نیز هستند. معایب مخزن آب پلی اتیلن در آسیب پذیر بودن آن ها در برابر ضربات شدید مکانیکی و آسیب پذیر بودن در برابر آتش سوزی خلاصه می شود. این مخازن به دلیل عمر مفید بالایی که دارند در مدت زمان طولانی در مقابل آفتاب قرار می گیرند. اگر این مخازن به لایه محافظ در برابر یو وی مجهز نباشند، ترکیبات پلی اتیلن آن از بین رفته و بسیار شکننده خواهند شد. تفاوت مخزن تک لایه و سه لایه

مخزن آب سه لایه پلی اتیلن

تفاوت اصلی این مخازن با مخازن تک لایه در حضور لایه میانی مشکی رنگ (مستربچ) است. در مخازن سه لایه از یک لایه مشکی رنگ برای جلوگیری از عبور نور خورشید به سطح درونی استفاده می شود. در این صورت رشد و تکثیر جلبک ها غیر ممکن خواهد بود. وجود این فیلتر نوری باعث استحکام ساختاری مخزن و افزایش ضخامت آن نخواهد شد. مخازن سه لایه پلی اتیلن به دلیل وجود این لایه، مراحل ساخت بیشتری را طی کرده و به همین دلی،  قیمت منبع آب سه لایه بیشتر از مخازن تک لایه است.

در مخازن سه لایه به علت عدم عبور نور سطح درونی مایع مشخص نمی شود. از این مخازن برای نگهداری آب شرب و مایعات حساس به نور استفاده می شود. برای تشخیص این مخازن می توان از نور استفاده نمود. اگر دورن مخازن، سایه تشکیل شود، این مخزن بی رنگ یا تک لایه است.

لایه داخلی مخازن تک لایه و سه لایه در ارتباط مستقیم با آب و مایع درونی قرار دارد. بنابراین باید از مواد مورد تایید سازمان غذا و دارو تهیه و تولید شده باشد تا بر روی کیفیت مواد داخلی تاثیری نگذارد. در قسمت مخزن سه لایه چیست، می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید

مخزن آب 4 لایه پلی اتیلن

افزایش تعداد لایه های تانکر پلی اتیلن در زمانی صورت می پذیرد که خواسته ی مشتری، مخزن نگهداری مواد اسیدی و شیمیایی باشد. در این صورت افزایش تعداد لایه ها منطقی بوده و از نظر هزینه ها به صرفه خواهد بود. معمولا سازنده، این مخازن را با عنوان مخازن پلی اتیلن تقویت شده یا ضد اسید تولید می کند. در این صورت، باید ضمانت نامه معتبر به مشتری ارائه دهند. در برخی از مخازن چهار لایه، لایه دورنی از فوم ساخته می شود. این لایه فوم، شبیه عایق عمل کرده و محافظ  دمای مایع دورن مخزن است.

مخزن آب چهار لایه از نظر کارایی و مقاومت هیچ تفاوتی با مخزن سه لایه نخواهد داشت و از نظر اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اگر خواست مشتری افزایش ضخامت مخزن باشد، می توان با افزودن موادی این ضخامت را افزایش داد. اما این کار باعث کاهش استحکام مخزن می شود.

نمونه عکس مخزن چهار لایه

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید
دیدگاه تان را اینجا بنویسید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

  • مشاوره خرید

  • ارسال به سراسر کشور

  • 10 سال گارانتی

  • 15 سال خدمات پس از فروش

    15 سال خدمات

  • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا