وان مکعبی پلی اتیلن پلاستیکی یا وان مستطیلی پلاستیکی چیست؟

نویسنده : پویا حیدرپور
بروز رسانی : دی 1402
1043344274851001b وان مکعبی پلی اتیلن

وان مکعبی پلی اتیلن با توجه به شکل هندسی مکعبی (مستطیلی) که دارد ، در جهت مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وان ، از مواد پلی اتیلنی تولید می‌شود و دارای دوام و مقاومت بالا ، سبک و کم هزینه می‌باشند. در این مقاله، قصد داریم در خصوص یکی از پرکاربردترین محصولات پلیمری؛ با نام وان مکعبی (وان مستطیلی) پلی اتیلن صحبت کنیم؛ ضمن اینکه، وان مکعبی تنها یک نوع از انواع وان‌های پلی اتیلن به حساب می‌آید.

وان مکعبی پلی اتیلن پلاستیکی چیست؟

وان مکعبی همانطور که از نام آن مشخص می‌باشد، مکعبی یا مستطیلی شکل است. این نوع از وان‌ها از جنس متفاوت و با مواد اولیه با چگالی بالا تولید می‌شود و مانند نمونه های فلزی و دیگر موارد، در بازار به فراوانی موجود می‌باشد. با توجه به نوع مصرف و مقدار حجم ، وان‌ها داری تنوع بسیاری هستند و به طور کلی استفاده از وان‌ها به ویژه از نوع مکعبی، در موارد مختلفی از جمله نگهداری آبزیان ، دامداری ، کشاورزی ، مصارف خانگی و صنایع مختلف کاربرد دارند. ضمن اینکه، با توجه به کیفیت مواد اولیه ، عمر و دوام بالا ، جابجایی راحت ، نصب سریع انواع اتصالات و قیمت مناسب ، تقاضای مشتریان را نسبت به این نوع از وان‌ها بیشتر کرده است.

همانطور که قبلا هم در این خصوص صحبت شد، وان‌های پلی اتیلن که از پایه مواد پلیمری تولید می‌شوند، دارای انواع مختلفی هستند. مانند وان گرد پلی اتیلن ، مکعبی ، وان‌های حمام پلاستیکی و دیگر موارد ما در این مقاله فعلا قصد داریم در خصوص وان های مکعبی که یکی از پر فروش ترین وان های پلی اتیلن می باشد صحبت کنیم.

انواع وان مکعبی (مستطیلی)

وان‌های مکعبی را بر حسب ابعاد و کاربرد آنها تقسیم بندی می‌کنند:

ابعاد وان مکعبی تهران پلیمر یارا (بر حسب سانتی‌متر)

وان‌های مکعبی در حجم های مختلف تولید و در کلیه نمایندگی ها و فروشگاه های مجاز شرکت تهران پلیمر یارا در سراسر کشور عرضه می شود.

وان‌های مستطیلی شرکت تهران پلیمر یارا از مواد اولیه درجه یک و دارای تاییدیه های بهداشتی و غذایی (Food Grade) از سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران است.

نکته: به دلیل جنس بدنه پلی اتیلنی وان‌های شرکت تهران پلیمر یارا که با اسیدها و بازها پیوند شیمیایی ایجاد نمی کند در نتیجه بسیار مقاوم بوده و جایگزین ارزان قیمت تری برای وان های استیل می باشد و از آن برای نگهداری طیف وسیعی از مواد شیمیایی میتوان استفاده کرد ) لازم به ذکر می باشد برخی از وان های تولیدی شرکت تهران پلیمر یارا به صورت آنتی باکتریال تولید می شود.

نکات مهم در خصوص نصب و راه اندازی وان مکعبی

وان های مکعبی (مستطیلی) دارای طول (بالا و پائین) ، عرض (بالا و پائین) و ارتفاع می‌باشد ، از جمله موارد بسیار مهم در شرایط نصب وان های مکعبی توجه به زیرسازی آن است که باید به صورت کاملا مسطح و تراز در نظر گرفته شود و از افزایش ارتفاع یا تراز کردن وان های مستطیلی با تکه های سنگ و مصالح جداًخودداری نمائید. لازم به ذکر می باشد بر روی این وان ها جهت تنظیم حجم آب امکان نصب شناور و یا فلوترنیز وجود دارد .

موارد کاربرد وان مستطیلی

عموما شرکت های تولید کننده وان های مکعبی ، ابعاد مشابه و استانداردی را در طراحی و تولید این نوع از وان ها در نظر می گیرند ، با این تفاسیر بهتر است با توجه محدودیت این فضا ، قبل از خرید ابعاد محل نصب وان خود را اندازه گیری نمایید. استفاده از وان‌های مکعبی (مستطیلی) کاربردهای متعددی دارند ، نمونه‌های از این کاربردها به شرح زیر می باشد:

 • نگهداری آبزیان صید شده دریایی و پرورشی (مانند ماهی و میگو)
 • پرورش کلیه آبزیان خوراکی و زینتی
 • استفاده در دامداری‌ها (مانند وان آبشخور دام)
 • جهت نگهداری انواع کودها و سموم کشاورزی
 • استخر خانگی کوچک
 • نگهداری مایعات و مواد شیمیایی صنعتی
کاربرد وان مکعبی در شیلات

یکی از پر کاربردترین وان‌های مورد استفاده در شیلات ، وان‌های مکعبی پلی اتیلن می باشند که کاربردهای مختلفی از نظر ابعاد ، شکل و حجم آن دارد. با توجه به اینکه با مواد اولیه فودگرید تولید شده است ، این وان‌ها کاملا بهداشتی بوده و بهترین گزینه جهت نگهداری و پرورش انواع آبزیان می‌باشند.

از موارد مورد استفاده وان های مکعبی در شیلات می توان نمونه های زیر را مثال زد:

 • نگهداری ماهی های صید شده دریایی ، رودخانه‌ای ، پرورشی
 • پرورش ماهی با وان پلی اتیلن
 • نگه داری انواع میگو
 • نگه داری انواع زالو
 • پرورش انواع آبزیان زینتی
کاربرد وان مستطیلی در دامداری

یکی دیگر از موارد مورد استفاده وان های مکعبی در دامداری می باشد که با نام های آبشخوری یا آبخوری دامداری نیز شناخته شده است. کارشناسان و دامپزشکان مجرب توصیه می‌کنند که از وان آبشخور دام و طیور (وان های مکعبی پلی اتیلن) استفاده شود. زیرا به علت فود گرید بودن، این وان‌ها کاملا بهداشتی بوده و فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضری هستند و همین امر باعث می‌شود که به دلیل بی‌خطر بودن آن، در صنایع غذایی و دامپروری، مورد استفاده قرار گیرند. تمیز کردن داخل آن بسیار سریع و راحت انجام می شود و از طرف دیگر به دلیل دوام و عمر طولانی بسیار مناسب بوده و بر خلاف نمونه فلزی ، زنگ زدگی و خوردگی در آن به وجود نمی‌آید. از مزیت دیگر این نوع وان‌ها می‌توان نصب سریع و آسان و جابجایی راحت را مثال زد و امکان نصب فلوتر بر روی آن ، جهت تنظیم حجم آب نیز وجود دارد.

ویژگی‌های وان‌های مکعبی

✔️ از 20 لیتر تا 5000 لیتر ، در انواع تک لایه شفاف و تک لایه آنتی باکتریال.
✔️ مناسبترین نوع وان برای ذخیره سازی و نگهداری انواع مایعات آشامیدنی ، شیمیایی ، دارویی ، سوخت ها ، اسیدها و دیگر مواد
✔️ تنها وان تولید شده با تکنولوژی نانو ، کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال مورد تایید انستیتو پاستو و جهادهای دانشگاهی در ایران.
✔️ بهترین انتخاب برای ذخیره سازی آب شرب و مایعات غذایی بدون تغییر در رنگ ، بو و مزه آن بدلیل استفاده از مواد اولیه درجه یک و فود گرید.
✔️ دارای نشان ملی استاندارد از سازمان ملی استاندارد و پروانه بهداشتی ساخت از سازمان غذا و دارو به صورت مندرج روی وان ها.
✔️ مورد استفاده برای صنایع کشاورزی ، دامپروری ، غذایی ، دارویی ، تولیدی و صنعتی.
✔️ قابلیت استفاده در مناطق سردسیر و گرمسیر بدلیل انتقال حرارتی بسیار پایین.
✔️ تنوع بالا در ابعاد و اندازه ، با توجه به شرایط نصب و نگهداری مشتریان.
✔️ سهولت استفاده بدلیل نصب سریع و آسان انواع اتصالات استاندارد.
✔️ مقاوم در برابر تابش اشعه UV خورشید.
✔️ سبک ،مقاوم و قابلیت حمل آسان.

 

خـلاصـه مـقـالـه :
وان مکعبی پلی اتیلن پلاستیکی دارای در ابعاد و کاربرد مختلفی است و در شکل هندسی مستطیلی ساخته شده است. از جمله کاربردهای آن، می‌توان به پرورش آبزیان و دامداری اشاره داشت. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و چگونگی نصب وان‌های گرد پلاستیکی پرداختیم.
lampbw وان مکعبی پلی اتیلن سوالات متداول
وان مکعبی چند لیتری بخریم؟
وان های مستطیلی در انواع و حجم‌های متعددی تولید می‌شود، از این رو باید با توجه به فضا و نوع مصرف آن برای تهیه این وان‌ها اقدام نمود. پیشنهاد می شود جهت تهیه و نصب این وان‌ها، با کارشناس مجرب مشورت کنید.
آیا می‌توان وان‌های گرد پلی اتیلن را به صورت ثابت نصب کرد؟
بله. درصورت رعایت شرایط صحیح نصب، امکان نصب ثابت آنها فراهم می‌شود.
اگر وان گرد پلی اتیلن به دلیلی آسیب ببیند، امکان ترمیم آن وجود دارد؟
بله. امکان ترمیم به روش جوشکاری، درصورتی که آسیب دیدگی زیاد نباشد، وجود دارد.

آیا وان‌های گرد پلی اتیلن بهداشتی می‌باشد؟

بله این وان‌ها را با مواد اولیه بهداشتی و فود گرید تولید می‌کنند و امکان نگهداری مواد غذایی در آنها نیز وجود دارد.

آیا از وان های مکعبی می توان در دامداری به عنوان آبشخور استفاده نمود؟

بله . یکی از کاربرد های این وان می باشد.

آیا امکان تولید وان مکعبی در ابعاد سفارشی وجود دارد؟

این وان با ابعاد متنوع تولید می شود . جهت دریافت این ابعاد می توانید به قسمت محصولات مراجعه فرمائید.

وان مکعبی با سایر وان‌هاای پلی اتیلن چه تفاوتی دارد؟

از نظر کیفیت مواد اولیه و نوع تولید و مقاومت و دوام آن تفاوتی ندارد ولی از لحاظ کاربرد و استفاده آنها با هم متفاوت می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
Telegram
WhatsApp
Eitaa
Soroush
Short Link
تیم تحریریه تهران پلیمر یارا

این تیم ، متشکل از نویسندگان باتجربه و متخصص در صنعت پلیمر است که به صورت تخصصی به نگارش مقالات و مطالب کاربردی در صنعت پلیمر و قالب گیری دورانی می پردازد. در مقالات خود سعی کردیم دانستنی های زیادی در خصوص انواع مخزن، منبع و وان های پلی اتیلن یا پلاستیکی آموزش دهیم.

0
نظرات خود را اینجا درج کنید

مشاوره خرید

ارسال به سراسر کشور

10 سال گارانتی

15 سال خدمات پس از فروش

15 سال خدمات

تضمین بهترین کیفیت

 • مشاوره خرید

 • ارسال به سراسر کشور

 • 10 سال گارانتی

 • 15 سال خدمات پس از فروش

  15 سال خدمات

 • تضمین بهترین کیفیت

مخزن آب تهران پلیمر یارا